Starostlivosť o vaše oblečenie

Určite ste niekedy dumali nad tým, ako vaše handmade oblečenie prať tak, aby vám čo najdlhšie vydržalo.  Keď sa 100 ľudí spýtate, dostanete 100 rôznych odpovedí. Ja vám prinášam postup, ktorým zaručíte svojmu oblečeniu naozaj dlhý život.

 

Tu je pár pravidiel, ktoré by ste mali dodržiavať.

 

  1. Perte ručne v teplej vode s tekutým pracím prostriedkom

*ručné pranie je najšetrnejší spôsob prania, pretože máte kontrolu nad zaobchádzaním s látkou, teplotou, množstvom pracieho prostriedku, jeho rozpustením...

*tekutý prací prostriedok z toho dôvodu, že sa vo vode úplne rozpustí. Naopak prášok sa často nerozpustí úplne, môže sa zachytiť na oblečení a zanechať na ňom škvrny – samozrejme, že tieto škvrny sa ďalším praním odstránia.

  1. Ak sa vám nechce prať ručne, použite veľmi jemný program na vašej práčke s nízkymi otáčkami a nízkou teplotou. Použite tiež jemný prací prostriedok.

* ak by ste použili program s vysokými otáčkami, vlákna vo vašom oblečení  by sa mohli natiahnuť a látka zdeformovať.

  1. Nedávajte svoje oblečenie prať do čistiarne.

*nakoľko materiál vášho oblečenia je často neznámy (pôvodné označenie bolo odstránené, alebo na látke vôbec nebolo) je len veľmi ťažké určiť správny spôsob prania. Chemické čistenie by teda mohlo vášmu oblečeniu viac ublížiť, ako mu pomôcť.

  1. Čím menej periete, tým lepšie

*samozrejme, že to platí pre kúsky, ktoré nie sú v neustálom kontakte s vašou pokožkou a potom

 

Prírodné materiály ako ľan alebo bavlna, z ktorých je aj veľa našich modelov, sú známe vďaka ich veľkej trvácnosti, či odolnosti voči vysokým teplotám či zničeniu. Tieto látky sú naozaj veľmi odolné a dlho vám vydržia, no správnou starostlivosťou o ne im zabezpečíte ešte dlhší život.

 

Môj osobný tip: Ak vlastníte kúsok, ktorý máte priamo na koži (blúzka, top a pod.), tak je kúsok v priamom kontakte s potom, doedorantmi... Ak ste sa teda rozhodli pre ručné pranie, po každom 3-5 ručnom praní váš kúsok dajte oprať do práčky na jemný program (ako je uvedené vyššie). Prací cyklus vyčistí všetky pozostatky deodorantov, pracích prostriedkov a taktiež zabezpečí hygienickú čistotu.

 

Nižšie som spísala jednoduchý návod na ručné pranie. Verte mi, každý krok je overený desiatkami praní. Toto je teda môj overený postup.

 

  1. Do väčšej nádoby si dajte teplú až horúcu vodu (vždy maximálne tak teplú, ako znesú vaše ruky, ak je pre vás horúca, bude horúca aj pre vaše oblečenie).
  2. Nalejte do nej malé množstvo tekutého pracieho prostriedku (ak by ste použili práškový, pri tak nízkej teplote by sa nerozpustil a zanechal by škvrny na oblečení)
  3. Vložte kúsok oblečenia do vody a trochu ho rukami “miesime” vo vode. 
  4. Celé máčanie v horúcej vode nech trvá maximálne 3 minúty. Niektoré látky majú tendenciu pri dlhom namáčaní púšťať príliš veľa farby.
  5. Kúsok vyberte z vody, napustite novú (už nemusí byť horúca) a zbavte sa zvyšného pracieho gélu v oblečení. Dobre svoj kúsok vypláchajte, pripadne v tejto fáze použite malé množstvo aviváže. 
  6. Keď kúsok už nepení, vyberte ho z vody, snažte sa ho žmýkať čo najmenej (vlákna sa môžu natiahnuť, stratiť tvar …). 
  7. Nechajte kúsok voľne odkvapkať a vysušiť, buď zavesený na ramienku alebo prevesený na sušiaku. 
  8. Žehlite až keď je kúsok suchý. Pri žehlení kúskov (hlavne tých kde je materiál neznámy) používajte nižšiu teplotu.

 

Verím, že boli tieto rady nápomocné v starostlivosti o vaše oblečenie